טיפול בקשב וריכוז

טיפול בקשב וריכוז : ניהול זמן אצל אנשים עם הפרעת קשב

אנשים הלוקים בתסמונת ADHD, הידועה כהפרעת קשב וריכוז, וצריכים טיפול בקשב וריכוז, מתקשים מאוד בניהול זמן. זהו אתגר גדול ביותר עבורם. הם ידועים כאנשים שמאחרים לכל מקום, לא מספיקים לעשות את הדברים בזמן ודוחים משימות לדקה התשעים, דבר שמהווה מכשול בלימודים, בקריירה ובחיים בכלל. אז מה המשמעות של כל זה? האם אנשים בעלי הפרעת קשב הם אנשים שלא מסוגלים לעמוד בציפיות? כלל וכלל לא. אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז מתקשים בניהול זמן אך זה לא אומר שהם אינם מסוגלים, זו אינה בעיה ביכולת! בעזרת אימון נכון ניתן ללמוד להתנהל נכון.

הבעיה בניהול זמן מתחילה בגלל 3 סיבות:

 • אנשים הזקוקים לטיפול בקשב וריכוז אינם מודעים לזמן החולף, הם פשוט אינם שמים לב. אם יש להם משימה לסיים עד שעה מסוימת הם פשוט לא שמים לב שהזמן חולף.
 • הם מתקשים לבצע את הערכת זמן הדרוש למשימה העומדת לפניהם.
 • תוך כדי ביצוע המשימה הם מתקשים לנטר או לנתח את ההתקדמות שלהם ולבצע את השינויים הדרושים. כאשר מבצעים משימות מורכבות, אנו נדרשים לעיתים לקבל החלטות על סמך ההתקדמות בכל שלב, זוהי המשמעות של לנתח את ההתקדמות ולקבל החלטות בהתאם על מנת לעמוד במשימה.

 

שימו לב שהמילה משימה יכולה לתאר אירועים מחיי היום יום בבית ובעבודה. כל סדר היום שלנו מורכב מדברים שאנו צריכים לעשות ולכן ההתייחסות לכך היא כמשימה. אנשים אשר סובלים מהפרעת קשב וזקוקים לטיפול בקשב וריכוז, אינם מתנהלים בקלות בתחום זה ולכם הם צריכים להקדיש לאותן המשימות יותר תשומת לב.

טיפול בקשב וריכוז: ניהול זמן מתחיל למעשה בתכנון

 • קבעו מה חשוב לכם, מהן ה”אבנים הגדולות” בחיים שלכם.
 • הכינו רשימת משימות ותעדפו אותן רק לפי חשוב ודחוף (לוותר על חשוב ולא דחוף/דחוף ולא חשוב וכו’).
 • תנו לרשימת המשימות סדר קדימויות בעזרת צבעים ברורים. אתם יכולים למשל להדגיש בצהוב את המשימה הכי חשובה שיש לעשות לפני הכל.
 • העריכו זמן לביצוע משימה (אם גם אתם מתקשים להעריך, תמדדו יחידת זמן ביצוע לכל משימה כזו ורשמו אותה לעצמכם. לדוגמא: כמה זמן נדרש על מנת לקרוא עמוד בספר / לעשות 10 תרגילים במתמטיקה/ למלא דו”ח מע”מ וכו’. בפעם הבאה יהיה לכם קל יותר להעריך).
 • תזמנו את המשימות ביומן. 
 • קבעו זמנים קבועים לתכנון לו”ז (לדוגמא אחת לשבוע במוצ”ש). 
 • תכננו זמן מעברים בין משימה למשימה, בין פגישה לפגישה על מנת להגיע ממקום למקום וכו’. בדקו בכל ערב את הלו”ז שלכם למחר. אם נדרש לדחות משימה בלתי צפויה, תאמו במקום מועד חדש למשימה זו.
 • למדו כשאתם אומרים “כן” למשימה כלשהיא והתחייבתם עליה ביומן, זה אומרת שאתם אומרים “לא” לכל היתר.

אלו הן רק כמה נקודות בסיסיות להתמודדות עם ניהול זמן אצל אנשים הסובלים מהפרעת קשב, אך הן אינן מהוות תחליף לעבודה עם מאמן המתמחה ב ADHD. אין שום סיבה לסבול או לוותר לעצמכם בחיים. אם אתם סובלים מהפרעת קשב אתם יכולים לעשות הכל, מצאו את המאמן/ת, שיבנו איתכם את השיטה הנכונה שתעבוד עבורכם ותקדם אתכם להצלחה.

בחירת טיפול בקשב וריכוז

אם לא די בהפרעה עצמה ובקשיים הנלווים לה, אחת הסוגיות המרכזיות שהורים נאלצים להתמודד עימן היא בחירת טיפול בקשב וריכוז אשר באמת יועיל לילד ויעזור לו לחוות חוויות של הצלחה, מסוגלות, גאווה וביטחון. הורים רבים רואים את הטוב, היפה והחכם אצל ילדם, ומתקשים לעכל איך הדברים שוב ושוב נשברים מול מערכת בית הספר, עם החברים והיחסים בבית. בצר להם הם מחפשים טיפול בהפרעת קשב וריכוז ועד מהרה מגלים שמדובר בעולם ומלואו, כאשר הבחירה איננה פשוטה.

אחת ההתלבטויות הראשונות של טיפול בהפרעות קשב וריכוז הוא האם לתת לילד ריטלין, קונצרטה או אחת התרופות האחרות. מצד אחד, איננו רוצים להעלות את הילד על תרופות למשך תקופה ארוכה. מצד שני, אנשי המקצוע אומרים שהתרופות בהחלט יכולות לעזור. מצד שלישי, יש חברים שאומרים שהתרופות פוגעות בטווח הארוך במוח ובנפש (מה שאינו נכון ככל הידוע היום). מצד רביעי, יש חברה שמספרת שהתרופה הצילה את הבן שלה. ולבסוף, מצד חמישי – כבר אי אפשר יותר להמשיך ככה ולראות את הילד סובל ואת המעגל השלילי הולך ומתחזק, וגם להורים ולאחים כמובן קשה, מאתגר ומורכב.

ריטלין או קונצרטה כפתרון וטיפול להפרעות קשב וריכוז

לאחר מכן, במקרים רבים מבינים כי התרופות בפני עצמן אכן מועילות, ורואים מעין רגיעה בטווחים שונים המשתנים מילד לילד. ואולם, זה לא מספיק. הילד אמנם רגוע יותר ומתפקד בצורה יותר סבירה במישורים השונים של החיים, אולם עדיין קיימים קשיים בלתי מבוטלים בהתנהלות, והמשברים עדיין קיימים גם אם הם פחות תכופים. לכן יש צורך למצוא עבור הפרעת קשב וריכוז טיפול כלשהו. כאן נתקלים ברשימה ארוכה של מאמנים אישיים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים באומנות, מטפלים אלטרנטיביים וכדומה – אשר כולם מציעים שיטות שונות, יש להם ניסיון שונה וגישות שונות, וכן הלאה. הבחירה איננה פשוטה.

על כן, ההמלצה היא לבחור באיש טיפול שיש לו ניסיון רב בתחום, וכבר עבד עם הרבה מאוד מטופלים בעלי הפרעת קשב וריכוז, ללא קשר הכרחי לתואר של מקצועו. כמו כן, ישנה עדיפות למטפלים שחוו בעצמם את הצד השני של המטבע, כלומר שהם בעצמם היו הורים לילדים עם ההפרעה. מעבר לכך, בכל הקשור וטיפול בהפרעה, מומלץ לשים את הדגש על טיפול שהוא יותר התנהגותי ומכוון מטרה, מאשר טיפולים היורדים לעומק הנפש של הילד. אין כל רע בטיפולים הרגשיים והם בהחלט יכולים לסייע במישורים חשובים, אך העבודה בהפרעת קשב וריכוז צריכה להיות בדגש התנהגותי וקוגניטיבי עם מתן כלים חיוניים להצלחה ביחסים, בלימודים ובחיים עם ההפרעה.

טיפול בקשב וריכוז
לפרטים נוספים
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

טיפים ומאמרים נוספים בנושא קשב וריכוז

Wishlist Member WooCommerce Plus - Sell Your Membership Products With WooCommerce The Right Way .
אפשר להיפגש גם בזום! תהליכי אימון אונליין להפרעת קשב וריכוז. קל מהיר ואפקטיבי מתמיד.