חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
קבלת החלטות מבוססת ערכים | שוש מעוז אריה

קבלת החלטות מבוססת ערכים

מהם ערכים כגון אהבה, חברות, עזרה לזולת ועוד רבים וטובים, מהווים בסיס לקבלת ההחלטות שלנו. יש להתייחס בנושא זה לשני מישורים: האחד, דירוג הערכים על פי סדר החשיבות בעינינו ואילו השני, היכן מדורג הערך הזה מבחינתנו בסקאלה- מקיצון אחד ועד קיצון שני. הנתונים הנגזרים מערכים אלו, הם אלו שקובעים את קבלת ההחלטות שלכם החל מסיטואציות קטנות ופחות משמעותיות ועד לסיטואציות הרות גורל.

קבלת החלטות מבוססת ערכים - הכל צפוי והרשות נתונה

חשוב מאד לזכור כי הרשות נתונה. כלומר, במידה ונשנה סדר עדיפות של ערכים מסוימים על פני אחרים, או לחלופין ניתן חשיבות גדולה יותר לערך מסוים- נקבל החלטה שונה לחלוטין ובהתאם אליה נפעל.

תלמיד שמתבקש על ידי חבר להעתיק ממנו בבחינה נמצא לעיתים בקושי לקבל החלטה: האם לתת לחבר להעתיק ממנו או לא. במילים אחרות, יש לו קונפליקט ערכי בין יושר ובין חברות. בסופו של דבר, ההחלטה שהוא יקבל תתבסס על הערך החשוב ביותר עבורו.

קבלת החלטות מבוססת ערכים – 

מדוע חשוב כל כך לבדוק נושא זה עם עצמנו?

קבלת החלטות במהלך החיים שלנו, משפיעה לא רק על חיינו שלנו, אלא אף על המשפחה, הזוגיות, היחסים בעבודה ולמעשה כמעט בכל רגע בחיינו עלינו לקבל החלטה כלשהי. החלטות אלו עלולות ליצור בעיות ביחסים עם אנשים סביבנו ואף קונפליקטים בתוך תוכנו.

קבלת החלטות מבוססת ערכים - אז מה עושים?

על מנת לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר עבורנו, חייבים קודם כל לקבל החלטה אמתית שיש סיבה וצורך לבחון ערכים, על פיהם אנו מקבלים החלטות כיום ולבצע שינויים במידת הצורך. תופתעו לגלות, עד כמה ניתן ללמוד על עצמנו, כאשר מבינים פתאום מה באמת חשוב לנו. 

לדוגמא, ערכים כמו ההתמדה, כאשר הוא ממוקם במקום נמוך ומדורג במקום נמוך בסקאלה, עלול להוות בעיה מבחינת קבלת החלטות לגבי כל תחום בחיים. התמדה במערכת זוגית, התמדה בעבודה וכיו”ב. תארו לכם כמה החלטות נוכל לשנות במידה ונחזק את הערך הזה. בשלב זה, ניתן לבצע תהליך אימון לפי ערכים אשר יסייע לכם בתהליך זה.

טיפ חשוב לסיום, זכרו שאם קבלת החלטה מסוימת מובילה אתכם בכל פעם לאותה תוצאה לא רצויה, מומלץ לבחון מהם הערכים על פיהם אתם מקבלים את ההחלטה הזו, האם וכיצד יש מקום לשינוי. על מה ולמה – קלפים מנסחים ערכים יעזרו לכם לברר את מה שחשוב לכם.

לפרטים נוספים
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

טיפים ומאמרים נוספים בנושא קשב וריכוז

Wishlist Member WooCommerce Plus - Sell Your Membership Products With WooCommerce The Right Way .
אפשר להיפגש גם בזום! תהליכי אימון אונליין להפרעת קשב וריכוז. קל מהיר ואפקטיבי מתמיד.