חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רוב ההורים לילדים עם הפרעת קשב ופעלתנות יתר שעולים לכיתה א' – פשוט לא יודעים על זה

חשש הוא דבר טבעי שקיים אצל כל הורה לילד שעולה לכיתה א' וזה מובן, אולם אצל הורים לילדים בעלי הפרעת קשב ופעלתנות יתר החשש אף גדול יותר. הפרעת קשב אמנם אינה הפרעה דידקטית, אך בית הספר הינו המסגרת החינוכית הראשונה, אחרי גן הילדים, בה הילד מאותגר ע"י ביטויי הפרעת הקשב שלו. בעזרת אבחון מוקדם של הפרעת הקשב, שיתוף פעולה בין ההורים – הילד – ובית הספר, אפשר לעזור לילד להצליח במידה רבה לעבור את שנות הלימודים בצורה מיטבית ונעימה יותר.

חשיבות האבחון המוקדם

אל תחכו לרגע האחרון! אם אתם חושדים בקיומה של הפרעת קשב מומלץ לאבחן את הילד מוקדם ככל האפשר, ואפילו עוד לפני שהילד עולה לכיתה א. על אבחון מאוחר, הילד ישלם מחירים גבוהים הקשורים בפגיעה בדימוי העצמי ובביטחון העצמי שלו. אז מה כדאי לעשות? אם יש חשד, בצעו אבחון מוקדם ככל האפשר. אם מדובר בילד בגן ילדים, ניתן לפנות אל הגננת ולהתייעץ איתה לגבי התנהגות הילד, ובמידה והגננת מזהה כבר עכשיו קשיים אצל הילד, נוכל לתת תשומת לב מיוחדת ועזרה מתאימה שתסייע לילד להתכונן לכיתה א' ולהתחיל אותה ברגל ימין. יש לא מעט אפשרויות באמצעותן ניתן לתת לילד כלים נכונים מבעוד מועד. מומלץ להיעזר בקורס הכנה לכיתה א' שעוזר לילדים עם קשיים דומים לקבל יותר וודאות לרגל עלייתם לכיתה א' והכנה לקראת האתגרים והקשיים שעלולים לבוא. 

כיצד מזהים ילד עם הפרעת קשב ופעלתנות יתר?

חלק גדול מההורים שולחים את הילדים שלהם לאבחון בשלבים מאוחרים יותר, כאשר המחנכים וההורים מתחילים לשים לב לקשיים ואף עושים אבחון רק כאשר הילד נמצא בתיכון. למעשה, ניתן לראות סימנים כבר בשלבים מוקדמים של הילד. תסמינים לילדים מאותגרי קשב ופעלתנות יתר מופיעים כבר בגיל מוקדם, כמו בדחיינות כרונית לדוגמא, איחורים, אי יכולת התמקדות בדבר אחד לאורך זמן, חלימה או היפר מוגבר, קשיי הרדמות, ושינה לא רציפה, קושי לקום בבוקר מהמיטה, התנתקות והימנעות ממצבים חדשים. תופעות הפרעת קשב וריכוז יכולה להופיע גם כנטייה לאיבוד חפצים באופן שכיח וחוסר יכולת לשבת רגועים לאורך זמן ממושך ועוד. היו ערנים, קראו חומר בנושא ואף שלחו את הילד לאבחון אם אתם לא בטוחים. 

הדרכה הורית לילדים עם הפרעת קשב ופעלתנות יתר

בשלב המוקדם אחרי שהילד אובחן באופן מקצועי, מומלץ לפנות להדרכה וליווי שתכין את ההורים והילד להתמודדות עם האתגרים החברתיים והלימודיים בבית הספר. הדרכות להורים לילדים עם הפרעת קשב ופעלתנות יתרמשלבות כלים פרקטיים שיעזרו ביצירת תקשורת ומערכת יחסים בריאה בין הילד, להורים, למורים ולילדים בכיתה. כהורים, ההדרכה תאפשר לכם להבין טוב יותר את עולמו הרגשי של הילד והקשר שלו לקשיים חברתיים והתנהלות יומיומית (כגון התארגנות) וכיצד להתמודד איתם. במהלך ההדרכה הילד מקבל כלים להתמודדות טובה יותר עם הקשיים ועדיין לראות את עצמו כאדם מלא יכולות וכישורים ובהמשך אפילו לראות את ההזדמנות והיתרונות שיש בקשיים. אלה ימנעו את הפגיעה בתחושת המסוגלות ובביטחון העצמי של הילד ויעזרו לשפר את הדימוי העצמי והביטחון שלו.

לסיכום

אם אתם חושדים שלילד יש הפרעת קשב ופעלתנות יתר, מומלץ לעשות אבחון מוקדם ככל הניתן, ולהיערך מבעוד מועד להתמודד עם הקשיים העתידיים לבוא. הכנה טובה שלכם ושל ילדכם, תפחית את רמת החששות לפני העליה לכיתה א' גם אצלכם ההורים וגם אצל הילדים שלכם. הכנה לכיתה א', אבחון הילד, רכישת כלים ושיתוף הפעולה עם מוסדות החינוך יאפשרו לילד חוויה לימודית וחברתית טובה ונעימה יותר ויצמצמו מקרים לא נעימים וחוויות שליליות. בנוסף הכנה טובה תשפר את הביטחון העצמי של הילד, ואת היכולת ליצירת קשרים חברתיים שיעצבו את חייו כילד, נער ומתבגר. אבחון וטיפול מוקדם הינם הכרחיים ומאפשרים חיים בחוויית הצלחה. אני לא אומרת שזה קל, אבל זה בוודאי משתלם וכדאי לכולם.

לפרטים נוספים
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

טיפים ומאמרים נוספים בנושא קשב וריכוז

Wishlist Member WooCommerce Plus - Sell Your Membership Products With WooCommerce The Right Way .
אפשר להיפגש גם בזום! תהליכי אימון אונליין להפרעת קשב וריכוז. קל מהיר ואפקטיבי מתמיד.